İstanbul’da Psikolog Ücretleri

Psikolog Ücretleri

 

Uzman desteği almak istiyorsunuz ancak psikoterapi için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Web sitesinden ya da merkezin iletişim bilgisinden asistana ulaşıyorsunuz ancak söylenilen ücretin “olması gereken mi” yoksa “olduğundan fazlası mı” olduğunu bilemiyorsunuz. Bu yazı, İstanbul’da alınan psikolog ücretlerini ve ücretlere neden olan faktörleri açıklamayı amaçlamaktadır.

 

Türkiye’de birçok özel hastanede psikologlar için ayrılan departmanın olmayışı, özel danışmanlık merkezlerinin açılmasını gerekli kılmıştır. Son zamanlarda, gündelik yaşam stresinin birçok fiziksel rahatsızlığa neden olduğu tespiti, birçok ruhsal rahatsızlıkların nedeninin genetik faktörlerden kaynaklandığı ve daha birçok bilginin günümüzde farkındalığının artmasıyla bireylerin psikoterapi almalarının önemine vurgu yapmaktadır. Ayrıca geçmişe göre, bireylerin psikolojik destek alımına yönelik ön yargılarının kırılması, danışanların daha rahat psikoloğa gitmesine neden olmaktadır. Psikolojik danışmanlık merkezleri tıpkı hastane ya da klinikte çalışan psikologlar gibi bünyelerinde yüksek lisansını tamamlamış, alanında farklı sertifika ya da eğitim almış uzman psikolog ya da Klinik Psikologları bulundurmaktadır. Dolayısıyla farklı semtlerde yer alan danışmanlık merkezleri gerek bünyesinde bulunan terapist kadrosunun eğitim kalitesine gerek konumu itibariyle ödenilen kira ücretlerine göre farklılık gösterdiğinden seanslardan alınan ücretlerde de farklılıklar görülmektedir. Verilen danışmanlık hizmetinin türü (aile terapisi, çift terapisi ya da bireysel terapi), terapinin kısa veya uzun soluklu olması, semtin sosyo-ekonomik düzeyi gibi nedenler İstanbul’da psikolog ücretlerini etkileyen diğer faktörlerdir.

Bağdat caddesi, Nişantaşı, Bakırköy, Bahçeşehir, Beykent gibi semtlerde psikolog ücretleri 350 ila 550 TL civarındadır. Ancak “popüler psikologların” ücretleri daha farklı ücretlendirilebilmektedir. Seanslar ilk ay haftada bir, daha sonraları ise danışanın sorununa yönelik ayda bir ya da 10 günde bir olacak şekilde düzenlenmektedir. Ancak tavsiye edilen haftada bir görüşülmesidir. Önemli olan psikologun popüler olması ya da “yaşlı” olması değil ; önemli olan aldığı eğitimler, katıldığı konferanslar, alanında ne gibi çalışmalar yaptığıdır. Aldığı bilgileri uygulamada nasıl harmanladığıdır. Danışanın sorununa yönelik izleyeceği yol haritası, terapi yaklaşımı, etik davranışları, gizlilik ilkesine uyumudur önemli olan.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.