EMDR Terapisi Nedir?

 

Geçmişte yaşanılan travmalar ara ara günlük yaşantınızda karşınıza çıkmaktaysa, sık seyahat etmenize rağmen her uçak yolculuğunda korku ve endişe halinden kurtulamıyorsanız, kapalı alanlar sizin için tehlike arz ediyorsa ve daha birçok yaşanılan olumsuz deneyimlerin yarattığı rahatsız edici duyguların önemli oranda azalttığı EMDR bir psikoterapi tekniğidir. EMDR ismiyle bilinen Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi, travmadan kaygı bozukluğuna, vajinismustan kekemeliğe birçok sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. Bireyin, kötü olarak tanımladığı anıyla yüzleşmesini ve anıların eskisi kadar rahatsızlık vermemesi esasına dayanmaktadır EMDR terapisi.

 

 

Francine Shapiro tarafından 1987 yılında bulunan bu psikoterapi yöntemi sayesinde ilaç tedavisine veya hipnoza gerek duymadan, bir çok travma odaklı psikolojik rahatsızlıkların sağaltımı kısa süre içinde başarı ile tamamlanabilmiştir.

 

 

EMDR Terapisini Kimler Alabilir?

EMDR çocuk, ergen/genç ve yetişkinlerde farklı yaş grupları üzerinde uygulanmaktadır. Birçok psikolojik rahatsızlık üzerinde etkinliği kanıtlanmıştır.

 

EMDR Hangi Durumlarda Kullanılır?

 

Başlıcaları;

  • Depresyon,
  • Obsesif kompulsif bozukluk,
  • Yas,
  • Fobi (uçak, okul, yükseklik vb.)
  • Kaygı bozuklukları,
  • Panik bozukluk,
  • Kekemelik v.b.

 

EMDR Terapisi Ne Kadar Sürmektedir?

 

EMDR  bir duyarsızlaştırma tekniğidir. Ortalama bir seans 60 dakika ile 90 dakika sürmektedir. İlk seans, terapist danışanın geçmiş problemlerini öğrenmekte, bireyin stres yaşamasına neden olan travmatik anılarını saptamakta ve danışana uygun bir terapi planı belirlemektedir. Belirlenen terapi planı ile hastanın gelecekte ihtiyaç duyacağı özel beceri ve davranış normlarının geliştirilmesi ön görülmektedir.

 

Seanslar süresince, terapist danışanına stresle başa çıkma konusunda çeşitli teknikler öğretmektedir. Bu sayede, danışanın  stresle başa çıkma konusunda çeşitli yollara sahip olmasını, terapistin olmadığı durumlarda danışanın baş etme becerilerine kullanmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla; danışanın seansları daha dengeli olarak işlemesini sağlayarak problemin hızlı ve daha etkili bir şekilde çözülmesini amaçlamaktadır.

 

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanmaktadır?

 

Bu aşamada danışandan yaşadığı travmatik olayı tanımladığına inandığı bir sahneyi (resmi) gözünde canlandırması ister. Bu şekilde bu olumsuz anılarla ilgili depolanmış bilgiye ulaşmak amaçlanmaktadır. Danışanın bu travmayla ilgili oluşturduğu olumsuz bilişler keşfedilip onları yeniden işleyerek, bu düşüncelere karşı duyarsızlaştırıp, bu olumsuz bilişin yerine olumlu düşüncelerin yerleştirilmesi çalışılmaktadır. Bu sayede, danışanlar olumlu düşüncelere sahip oldukça başa çıkma stratejilerini de geliştirmeye başlamaktadırlar.

 

  EMDR uygulaması sırasında göz hareketleri kullanılarak beynin sağ ve sol yarım küresine sırasıyla uyarılar gönderilmektedir. Dolayısıyla, göz hareketleri ile birlikte doğal iyileşme becerisini harekete geçmektedir. Bir nevi uykunun REM (derin uyku) evresindeki işlevine benzetilmektedir. Terapistin kontrolünde yapılan bu terapinin sonunda danışanların kendi kendilerini iyileştirilmeleri sağlanmaktadır.

 

Seansların süresi, danışandan danışana değişmektedir. Ancak EMDR terapisiyle ilk 2 seanstan sonra danışanlarda anlamlı oranda değişmeler olduğu, en fazla 6–12 seans sonunda iyileşme gösterdikleri gözlenmiştir.