Terapi Nedir, Süreç Nasıl Olur ve Terapi Ne Zaman Sonlanır?

Terapi nedir

[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]

Terapi Nedir, Süreç Nasıl Olur ve Terapi Ne Zaman Sonlanır?

Son 3 yıldır pandemi ve pandeminin getirdiği sağlığımıza, sevdiklerimizin sağlığına yönelik duyduğumuz kaygılar, ekonomik zorluklar, geleceğe dair sürmekte olan belirsizlikler vb. durumların yaşanması hayat kalitemizi oldukça etkilemektedir. Bir dönem sokağa çıkma yasağının olması ve beraberinde halen birçok çalışanın evden işlerini yürütüyor olması uyku kalitemizi, yeme düzenimizi, çevremizdeki bireylerle olan ikili diyaloğumuzu ve daha birçok durumu olumsuz yönde etkilemektedir.

İçsel huzurumuzu yitirdiğimizde, hayata bakış açımızı, daha önce keyif aldığımız ne varsa bu tatların zaman içinde azalmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla, gün be gün kaygı, korku gibi olumsuz duygularımızın yükselmesi ile davranışlarımız, beden duyumumuz, bitmek bilmeyen iç konuşmalarımızın daha da yükselmesine sebep olmaktadır.

Birçok birey gündelik yaşamında zorluklar yaşasa da zamanla kendi başlarına bu durumu düzelteceklerine inanadıklarından, herhangi bir psikoterapi desteğine ihtiyaç duymadıklarını düşünmektedirler. Oysa bu durum, sürecin daha da uzamasına, kişinin gün geçtikçe yaşadığı zorlukların hayatının diğer alanlarına yayılmasına sebep olmaktadır. Unutulmamalıdır ki erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Peki terapi süreci nasıl olmaktadır?

Öncelikle zorluk yaşadığınız konuyla ilgili çalışan bir uzman bulmanız gerekmektedir. Bu alanda ne gibi eğitimler almıştır ve halen almaktadır, mezun olduğu üniversitenin psikoloji lisansı olduğundan emin olmanız oldukça önemlidir. 4 yıllık lisans süreci, biz terapistler için oldukça önemli bir süreçtir. Akabinde yüksek lisans uzmanlığını hangi alanda yaptığına dikkat edilmelidir. Klinik Psikoloji gibi bir alanda tamamlamış olması, terapistin lisansına uzmanlığını da eklemesi demektir. Danışmanlık hizmetini alacağınız uzmanı belirledikten sonra süreciniz başlamaktadır.

Birçok danışan, terapi sürecine hazır olmakta güçlük yaşamaktadır. Kimi nereden başlayacağını bilememekte, kimi yaşadığı travmalarla yüzleşmekten çekinmekte, kimileri ise maddi kaynaklarının yetersizliğinden ötürü terapi sürecini ertelemektedir. Unutulmamalıdır ki, biz terapistler sizlerin yanınızdaki kişileriz. İlk seans ile birlikte, sizlere doğru sorular sorarak sorununuzu daha iyi anlamanıza, sizlerin de rahatlıkla kendinizi anlatabilmeniz adına eşlik eden aracılarız. Zaman içinde seçilen terapi ekollerinin (bilişsel davranışçı terapi, şema terapisi, Emdr vb.) yöntemleri uygulanarak sizlerin sorunlarına yardımcı olmaktayız.

Beylikdüzü Özel Yüksel Aile Danışmanlık Merkezi uzmanları olarak, amacımız ilk seanstan süreciniz tamamlanana kadar etik kurallar dahilinde, yaşadığınızın zorlukların üstesinden gelebilmeniz adına yardımcı olabilmektir. İlk 2-3 seans siz saygıdeğer danışanlarımızın yaşadığınız sıkıntıları anlamak, sizi seansa getiren nedenlerin hikayesini iyi alabilmek adına değerlendirme seansları şeklinde geçmektedir. 2 ya da 3.seanstan sonra, Beylikdüzü Özel Yüksel Aile Danışmanlık Merkezi terapistleri olarak, seçtiğimi terapi ekolünü danışanımız ile paylaşmaktayız. Danışanlarımıza, sürecin devamının nasıl olacağı bilgilendirmesini aktarmaktayız.

Danışmanlık sürecinin daha sağlıklı olabilmesi adına, seansların haftada bir düzenlenmesi oldukça önemlidir. Sizler de hak verirsiniz ki her hafta yaşam döngümüzde yeni olaylar yaşamaktayız. Bir de geçmişten gelen gündelik sorunlarımızın olduğunu düşünürsek, haftada bir yapılan seanslarla hem hikayenizi daha sağlıklı almış oluyoruz hem de sizlere gündelik yaşamınızda “törpülenmesi gereken” davranışlarınıza yönelik egzersizler vb. çalışmaları verebiliyoruz.

Tüm bireyler biriciktir. Dolayısıyla, her bir danışanımızın yaşam hikayesi farklı olduğu gibi, yaşadıkları zorluklara yönelik ürettikleri baş etme stratejileri de değişkenlik göstermektedir. Geçmişte terapi deneyimi olan danışanımızla, ilk defa terapi desteği alan danışanımızın da süreci farklı ilerlemektedir. Bundan ötürü, her bireyin terapi sürecinin sonlanması kişiden kişiye değişmektedir. Çoklu travma vb.gibi durumlar yaşanılmadıysa ortalama 12 seans içinde bireyde değişimler yaşanılmasını beklemekteyiz. Ancak bireyin geçmiş yaşamından gelen travmaları var ise, yakın zamanda ciddi bir kayıp (yas, iflas, ayrılık vb.) söz konusu ise süreç uzayabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki, terapi süreci Matruşka gibidir. İlk seansa getirdiğiniz çalışma konunuz, terapi ilerledikçe farklı kapıları arayabilmektedir. Ya da çalışmak istediğiniz konu çözüme kavuşmuşken depresyon, kaygı bozukluğu vs. gibi sorunlar yaşamanızdan ötürü seansınız devam edebilmektedir.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.