Hafta sonlarını aktivitesiz geçirmenize ve hareketsiz kalmanıza rağmen kendinizi dinlenememiş hissediyorsanız, genellikle başınız ağrıyor ve kasılmış hissediyorsanız, tetkiklerden geçmenize ve herhangi bir fizyolojik rahatsızlık çıkmamışsa kronik yorgunluk “sendromu” yaşıyor olabilirsiniz.

Kronik Yorgunluğun Nedenleri:

 

Uzmanlar tarafından net bir neden halen belirtilmemektedir, ancak farklı birçok neden aktarılmasıyla beraber yoğun olarak “stresin” etken olduğu üzerinde durulmaktadır.

 

– En az 6 ay süresince, birey dinlenmesine rağmen hiç dinlenmemiş gibi hissediyorsa,

– Yorgunluğa eşlik eden şiddetli baş ve kas ağrıları varsa,

– Unutkanlığınız son zamanlarda artmışsa,

– Dikkat süreniz azalmış ve dağınıksa,

– “Sersemlik” hissini yoğun yaşıyorsanız,

– 8 saat uyumanıza (bireyden bireye değişkenlik göstermektedir kaliteli uyku, ancak yetişkinlerde ortalama 8 saat kaliteli uyku olarak tanımlanmaktadır) karşın uykusuz hissediyorsanız,

– Sese, ışığa, gürültüye yönelik eskiye göre daha hassas olmuşsanız,

– Fiziksel egzersizler sonrasında bir günden uzun süren bitkinliği yaşıyorsanız;

 

Uzman desteği alarak, semptomların (neden olan etmenlerin) azalmasına ve eğer kronik yorgunluğa neden olan başka durumlar söz konusu ise depresyon ya da başka psikolojik rahatsızlıklar için erken müdahale sağlanmış olacaktır.

 

Tedavi Süreci:

 

        Tedavi süreci, kişinin ne zamandan beri “kronik yorgunluğu yaşadığına”, “kronik yorgunluğun” hangi olay veya durumdan sonra başladığına, daha önce bireyde yaşanılan psikolojik rahatsızlık olup olmadığına, özetle bireyin hikâyesine göre değişecektir. Ancak, davranışa, uyku yönetimine, gündelik yaşamdaki rutin ve aktivite eylemselliklerine, stres var ise stres yönetimine yönelik bir takım yaklaşımlar uygulanacaktır. Birey, depresyonda ise ya da yoğun anksiyetesi var ise; psikoterapi tek başına yetersiz kalacaksa, terapisti tarafından kişi psikiyatra da yönlendirilebilir. Gerektiğinde ilaç tedavisi ile süreç desteklenebilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.