Cinsel Terapi: Ne zaman gerekir? Terapiden ne beklemeliyim?

Uzman Psikolog Irmak ARSLAN

Yetişkin, Çift, Aile ve Cinsel Terapist

Cinsel terapi, konu üzerine eğitimlerini tamamlamış psikolog veya psikiyatristler tarafından sürdürülen terapi türüdür. Terapist, kişilerin sunduğu probleme ve hedeflerine göre terapi sürecini şekillendirir. Bu noktada, terapiye gelen kişi veya çiftin terapiden ne beklediği de oldukça önemlidir. Cinsel problemler, genellikle ilişki problemleriyle birlikte görülse de, aslında başlı başına ayrı konulardır. İlişkide yaşanan diğer problemlerin çözülmesiyle cinsel problemlerin de çözüleceğini varsaymak yanlıştır. Cinsel probleme odaklanmak ve doğrudan o konuda çalışmak gereklidir.

Kişi, cinsel yaşamını olumsuz etkileyen bir problem yaşadığını hissettiği anda terapiye başvurabilir. Öte yandan, hayatınızın tüm alanlarında olduğu gibi, sadece cinsel yaşam kalitenizi yükseltecek bilgi ve farkındalık kazanma amacıyla da cinsel terapiden faydalanabilirsiniz.

Terapi süreci başladığında, terapistiniz sunduğunuz problemi dikkatle dinleyecek, size en uygun terapi planını oluşturmak ve gerekli bilgileri almak üzere sorular soracaktır. Genellikle haftalık olarak planlanan seanslar tamamen konuşma terapisi olarak devam eder. Cinsellikle ilgili yanlış bilinenlerin düzeltilmesi, düşünce hatalarının tespiti ve işlevsel düşünme şekilleriyle değiştirilmesi gibi çalışmalar sürdürülürken; kişinin cinselliğini sağlıklı bir şekilde algılaması ve partneriyle daha kaliteli bir cinsel yaşam sürdürmesi üzerine bilimsel teknikler çerçevesinde yönlendirilir.

Cinsel terapiden faydalanan birçok danışan, cinsel yaşam kalitelerinin kesinlikle arttığını belirtmektedir. Eğer cinsel soğukluk yaşıyorsanız, mutlu bir cinsel yaşamdan sizi alıkoyan herhangi bir problem yaşıyorsanız, ilişki durumunuz- cinsel yöneliminiz ne olursa olsun cinsel terapiden faydalanabilirsiniz.